KISELICA (RUMEX ACETOSA) – LJEKOVITA BILJKA - Koristi se u liječenju grčeva, kožnih bolesti, bubrežnih kamenaca
Jedna je od najpoznatijih vrsta samoniklog lisnatog povrća. Spominjali su je još pisci starog Rima.
Za jelo služe mladi, sočni, prizemni listovi i izdanci kiselog, osvježavajućeg okusa koji se beru u proljeće (najbolje ih je brati prije izbijanja stabljike ili dok stabljika nije još potpuno razvijena, od marta do maja), a i kasnije poslije košenja livada.
Njemci od kiselice pripremaju i danas ukusna jela: različita mješana variva, salate, supe, umake, kaše, pudinge i kreme, te je konzerviraju za zimu na najrazličitije načine. U Japanu mlade, prizemne listove s peteljkama jedu sirove ili ih prave kao špinat.
Kod nas se listovi najviše prave kao umaci ili se jedu sirovi, kao salata. Dobri su i pomiješani sa špinatom. Kiselica služi i kao začin za zakiseljavanje jela.
U većim količinama nije preporučljiva zbog velike količine oksalne kiseline koja može stvoriti tegobe.
U narodnoj medicini koristi se kao lijek protiv skorbuta (sadrži 40 – 80% mg vitamina C). Svježi ili sušeni listovi su astrigent, diuretik i laksativ. U liječenju groznice koriste se kao piće koje rashlađuje.
Kiselica se koristi i u liječenju grčeva, kožnih bolesti, bubrežnih kamenaca, te za zaustavljanje krvarenja. Ima ih više podvrsta, neke rastu više u grmićima, neke pojedinačno, neke imaju crvenkaste stabljike, neke zelenkaste. Sve su u pravilu jestive. Odličan su sastojak za proljetnu salatu s samoniklim jestivim biljem. Oni koji pate od reume, gihta, artritisa i bubrežnih kamenaca trebaju biti posebno oprezni s ovom biljkom jer može pogoršati njihovo stanje.
(www.prirodar.com)
Primjedbe
Objavi komentar