Maslačak liječi brzo i uspješno mnoge bolesti



Zučanik, zučanica, mlečnc, mlečać, mlekača, mleč, veriznjača, popina pogacica, talijanska salata. -Trava ova u raznim krajevima nosi razna imena, pa zato smo oznacili kako se zove na vise mjesta.
Maslacak ima lisce skupljeno u rozetu koja je polegla po zemlji. Nema stabla. Korijen je vretenast, mesnat, mek i mlijecan. Lisce je po povrsini glatko, duguljasto i po obodu isjeceno na trougaone reznjeve. Cvijece je zuto, sakupljeno u cvijetne glavice koje imaju i do 200 cvijetica.Peteljke su jednoc cvijetne, suplje i do pedalj dugacke. Cvjeta od proljeca do jeseni. Nema mirisa a ukusa je gorkog. U maslacka sok je bijel kao mlijeko i gorak, ali nije otrovan. Tog soka ima u cijeloj biljci a najvise u korijenu.

Seoska djeca prave od peteljki maslacka kolutace i verige kad skinu cvijet; zbog toga se on zove u nekim mjestima >veriznjača<.

Maslacka ima svuda u izobilju, a u dobrim bastama naraste veoma lisnat. Mlado maslackovo lisce ugodno je i ljekovito jesti i kao salatu i kao varivo.

Sad prelazimo besjediti o maslačku.

Posto ove blagodatne trave ima preko cijelog ljeta po bastama, njivama, livadama i oko puteva, i posto se mogu njome lijeciti brzo i uspjesno mnoge bolesti koje napadaju nas narod u casovima najprecih poslova, to drzimo da je posve nuzno znati o njoj ono sto je naucnim i prakticnim opitima saznato, a to je ovo sto sleduje.  Salata od mladog lisca maslacka u rano proljece posve je prijatna i ljekovita. Osobito je tad beru i jedu romanski narodi uopste, a najvise Talijani. Kad maslacak pusti povece lisce, onda je on udesan i za neko varivo umjesto spanaca.

Korijen maslackov kad se usjecka sitno u casu vode ili rakije, i ukupno s vodom jutrom rano nastinu popije, otvara apetit i jaca organizam. Ako je korijen veliki, dovoljno je usjeckati polovinu za jedan napitak, a kad je mali, onda ceo. Ovo lijeci ne samo nejelost, i tromost, nego i bolest stomaka i crijeva. Maslacka  ima svuda i preko cijelog ljeta, pa ga tezak moze u svakom casu naci i upotrijebiti bez dangube i bolovanja u casu tolikih najpresnjih poslova ljetnih. Korijen maslacka moze se osusiti i cuvati u zimsko doba, a za proljetna, ljetna i jesenja doba treba upotrebljavati presan korijen.


Maslacak pomaze jos i protiv bolesti u stomaku i crijevima, u plucima i crnoj dzigerici, a tako isto lijeci i suljeve, pa onda jos i hipohondriju, blijedilo, i mnoge druge bolesti.

Radi lijecenja tih bolesti treba piti sok maslackov pomijesan sa odvarom od mesa, tj. za vodom u kojoj je meso obareno. Sok ovaj iscijedi se iz utucene trave i korijena maslackova, ali to treba da bude u proljece dok je najsocnija. Ko nema mesa pri ruci, nek pije sok s mlijekom kozjim illi kravljim. A kome nije otuzno, nek pije sam sok. Lijek taj upotrebljava se svakako i na ovaj nacin. Uzeti mlijeka jednu punu casu i u nju naliti jednu do tri kasike soka maslackova i izmijesati i popiti ujutru na stinu. Ovako pice treba produziti dvije-tri ili vise nedjelja dana ako je bolest uporna. Ono oporavi poruseno zdravlje i ucini spasonosne uspjehe i tamo gdje je bila navodno svaka nada izgubljena.

Kome je ugodnije neka pije odvar maslacka, i on lijeci blizu tako isto kao i maslackov sok s mlijekom, koji mi nazivamo maslackovcem, i koji toplo preporucujemo svakome.Maslackovac treba piti dnevno po tri-cetiri puta po jednu omanju kasicicu vinsku. Odvar ovaj se sprema ovako. Uzvari dobro jedan litar vode u cistom zemljanom sudu, pa stavi onda u njega jednu saku maslacka - lisca i korijena, i ostavi da se ustoji 1 sat i vise, pa posle procijedi i pije kao sto je receno.


Maslačak je zdrava hrana za ljude


U teskim danima, kad neka pokrajina nema obicnog hljeba za ishranu, onda se moze  umjesto hljeba upotrijebiti list maslackov odrezan do samog korijena. Lisce treba isjeckati pa obariti u kljucaloj ako se vodi. Tad ga treba iscijediti sa obadvije sake pa pomijesati sa kiselim mlijekom  pa tako jesti. Takva hrana ne samo sto je posve sita nego je i posve zdrava. U crmnici crnogorskoj i drugim pokrajinama tako se cesto hrane ne samo u oskudnim godinama nego i u dobrim vremenima, pa su narod i djeca u posve dobrom zdravlju i izgledu. Zbog toga mnogi cesce daju takvu hranu slabunjavoj djeci i drugoj celjadi dok god ima podesenog lista na maslacku.


Radi znanja napominjemo da se pravi od korijena maslackova takozvana >stomaklija<. boja od svih drugih stomaklija sto ih ima na svijetu. Ona se pravi ovako: iskopaj korijena maslackova pa isjeckaj sitno i stavi u litar i po komovice i ostavi da stoji tako zatvorena desetinu dana. To treba ciniti u apriu, jer tad korijen nije drvenast. Korijen se uzima samo onaj koji nije izdao cvijeta jer tad ima u njemu vise onog gorkog mlijecnog lista, koji je posve ljekovit u slucajevima nekoliko bolesti. Stomakliju ovu, koju mi nazivamo maslackovicom, treba da piju oni koji imaju neurednost neku u stomaku, crijevima, stolici i u grudnom kosu. Pred rucak, veceru i nastinu po jednu casicu popiti dovojno je.

Ali kome je moguce variti i jesti mjesto hljeba zitnu varicu ona ce mu korisnija biti od stomaklije svake.

Po kazivanju mnogih doktora i naseg Save Petrovica u maslacku ima: polisaharida inulina, secera, gume, sluzi, bjelancevine , masnog ulja, osobene gorke supstancije (taraksacin) tanina, sterola, holina, manitola, vitamina, mineralnih soli, organskih kiselina i drugih sastojaka.


Prema vaznosti ove korisne biljke trebalo bi da je poznaje svaki odrasli i mladji clan porodice i da je zapamti i njeguje sto vise u svakoj basti uzivajuci njeno blagodatno lisce i korijenje i ljeti i zimi. Nastavnici naroda iz svih redova treba da drze besjede u skolama, i javnim zborovima o velikoj koristi ovakvih biljaka i drugih namirnica domacih.


Vasa Pelagić

Primjedbe

Popularni postovi