Podbjel pomaze kod bronhitisa, katara grla i zdrijela, bronhijalne astme



Jos dok na nasim livadama i padinama nema nikakvog proljecnog zelenila i kada se jedva moze primjetiti stidjivo pupanje vrbinih maca, podbjel prvi u rano proljece pokazuje svoje zute casice.

Na vaznom zemljistu, ogoljelim padinama, pjescarama, u parlozima i na sutu nalazimo citave tepihe cvijetova podbjela koji iz tla nicu daleko ranije nego njegovi listovi. Pcele i insekti iz njih crpe svoju prvu hranu. Podbjel uspjeva na ilovaci i na glinastom zemljistu i takoreci njihov je simbol. Cvijetovi podbjela su prvi koje mozemo sakupljati za zimske zalihe. Zbog njegovih osobina da podstice izlucivanje sluzi i smiruje upale, sa uspjehom mozemo da ga upotrijebimo kod bronhitisa, katara grla i zdrijela, bronhijalne astme i zapaljenja plucne maramice, pa cak i kod pocetne tuberkuloze pluca. Kod upornog kaslja i promuklosti trebalo bi u toku dana vise puta piti vruc caj od podbjela zasladjen medom. Kasnije, u maju, kada se razviju listovi koji su s gornje strane zeleni a na nalicju srebrenobijeli i nalik coju, upotrebljavamo ih, zbog velike kolicine vitamina C, za corbe i salatu. Posto listovi sadrze vise aktivnih materija nego cvjetovi, skupljaju se i oni kako bi se, pomijesani sa cvjetovima, mogli upotrijebiti za caj.

Od prirodnjaka i travara staroga vijeka od svestenika Knajpa svi su jedinstveni u hvaljenju podbjela. Svjezi oprani listovi izgnjeceni u kasu i upotrijebljeni kao oblog pomazu kod svakog tezeg oboljenja pluca, kod crvenog vjetra i kod povreda tkiva s crvenomodrim oteklinama i upali sluzne kese (ciste). Dejstvo ovih obloga je zapanjujuce. Oblozi sa jakim ekstraktom od listova podbejla primjenjuju se kod skrofulopznih cireva. Inhalacija parom bilo od cvjetova, bilo od listova podbjela treba da se primjenjuje vise puta dnevno kod hronicnog bronhitisa i kod iznenadnih napada gusenja.

Za veoma kratko vrijeme nastupa veliko olaksanje. Kada noge oteknu, valja ih cesce kupati u ekstraktu od listova podbjela.

Sirup koji mozemo da napravimo od listova podbjela pokazao se kao najbolji  kod plucnih bolesti i katara bronhija. Zemljani sud ili staklena tegla naizmjenicno se pune sa po jednim slojem listova i sirovog secera. Kada se slegne, puniti sve dotle dok ima mjesta. Posle toga se stakleni sud ili tegla dobro poveze sa dva do tri sloja pergamenta ili celofana i zakopa u basti, na zasticenom mjestu. Na sud se stavi daska a na nju sloj zemlje. Pod uticajem ravnomjerne toplote dolazi do procesa varenja. Posle osam nedjelja posuda se iskopa iz zemlje i dobijeni sirup od listova podbjela se prokuha tako da baci jedan do dva kljuca. Kada se ohladi, njime se napune male boce sirokog grlica. Ovaj sirup je zimi, kada vlada grip, najbolja zastita. Uzima se doza od jedne male kasike.

Kod astme, trajnih ostecenja bronhija i tegoba karakteristicnih za pusace, u proljece ce izvanredno posluziti dvije do tri cajne kasike svjezeg iscjedjenog soka od listova podbjela u solji supe od mesa ili u toplom mlijeku.

Kod upale vena, pripremi se melem od svjezih izgnjecenih listova i svjeze pavlake te se stavi na zapaljena mjesta i lahko omota platnenim povezom. Ukapavanje svjeze iscjedjenog soka od listova podbjela pomaze kod bolova uha.

ČAJ PROTIV KAŠLJA

Ako zelite da pripremite caj protiv kaslja, pomjesajte je, u jednakim djelovima, listove i cvjetove podbjela sa cvjetovima divizme, plucnjaka i listovima bokvice. Od ove cajne mjesavine uzmite dvije male kasike na cetvrt litre vode i poparite. Dnevno pijte tri solje ovoga caja zasladjenog medom. Pijte ga polahko i u gutljajima.




VELIKI PODBJEL, REPUH

Veliki podbjel raste na obalama rijeka i potoka, u jarugama i na ivicama suma. Mnogo je veci od zutog podbjela u ciju porodicu spada. Listovi mu dostizu velicinu sesira, lako su nazubljeni i sa nalicja obrasli sivim paperjastim dlacicama. Cvjetovi, prljavobijele do blijedoroze boje i korpastog oblika, gusto rastu na gornjem dijelu stabiljke.

Korijen velikog podbjela se vadi prije cvjetanja biljke i dobar je protiv groznice; u vrijeme epidemija kuge bio je mnogo cijenjen. Caj od velikog podbjela izaziva znojenje i zato se upotrebljava kod temperature ( groznice), zatim kod gusenja, gihta i padavice (epilepsije). U toku dana treba u gutljajima piti do dvije solje ovoga caja.

Veliki svjezi listovi repuha koriste se za obloge ne samo kod uganuca, iscasljenja i izranavljenih stopala nego i kod bilo koje vrste  gangrene, zlocudnih tumora i rana koje peku.

NAČINI UPOTREBE REPUHA

Pripemanje caja: 1 ravna mala kasika korijena velikog podbjela ostavi se preko noci u cetvrt litre hladne vode, a ujutro se ugrije i procijedi.

Oblozi: svjeze oprani listovi se izgnjece i upotrijebe kao oblog koji treba stavljati vise puta dnevno.



Marija Treben

Primjedbe